ŘÁD NA OCHRANU KONÍ

Práce  koní v hiporehabilitaci se řídí Řádem ochrany zvířat při veřejném vystoupení koní - při hiporehabilitačních činnostech organizovaných Českou hiporehabilitační společností.

Článek 4 písm. C upravuje míru využití koní v hiporehabilitaci: 

C) využití koní v hiporehabilitaci hipoterapie (HT) 

Práce koně zařazeného do HT představuje manipulaci břemenem, které představuje klient často neschopen zaujmout korektní polohu na hřbetu koně. Hmotnost břemene (jezdce) neseného na hřbetu koně nesmí při hipoterapii přesáhnout 1/8 živé hmotnosti daného koně. Kůň je veden během HT vodičem "na ruce" v kroku. Terapeutickou činnost vykonává kůň s ohledem na věk a klimatické podmínky maximálně 4 hodiny denně s řádnou minimálně 2 hodinovou přestávkou na odpočinek po 2 hodinách činnosti, maximálně šest dní v týdnu; odpočinek představuje pobyt ve volnosti ve výběhu či na pastvině, ve stáji nebo procházku na ruce. Kůň má nárok na odpočinek jeden den v týdnu bez zařazení do terapie. 


Aktivity s využitím koní (AVK) a terapie prostřednictvím koní v psychologii (ATPK) Práce koně v rámci aktivit s využitím koní a v terapii prostřednictvím koní v psychologii představuje manipulaci břemenem, které představuje klient. Klient může absolvovat jízdu v sedle, kdy kůň může být během jízdy veden na ruce, na lonži nebo se jedná o samostatnou jízdu klienta a to na jízdárně i v terénu, podle zdatnosti klienta v kroku, klusu nebo cvalu. Dále se může jednat o prvky voltiže, kdy kůň je veden na lonži v kruhu v kroku, klusu nebo cvalu. Hmotnost břemene (jezdce) neseného na hřbetu koně nesmí při ATPK přesáhnout 1/8 živé hmotnosti daného koně. V ATPK se používají herní pomůcky pro házení - gumové míče a hračky různých velikostí a barev, plastové létající talíře, barevné plastové obruče, igelitové plachty, plachty z různých textilních materiálů, dřevěné nebo plastové tyčky o průměru 3cm a délky do 100cm. Terapeutickou činnost vykonává kůň s ohledem na věk a klimatické podmínky maximálně 4 hodiny denně s řádnou minimálně 2 hodinovou přestávkou na odpočinek po 2 hodinách činnosti,  maximálně šest dní v týdnu; odpočinek představuje pobyt ve volnosti ve výběhu či na pastvině, ve stáji nebo procházku na ruce. Kůň má nárok na odpočinek jeden den v týdnu bez zařazení do terapie. 




 


Sdružení AMBRA, z.s.
Všechna práva vyhrazena 2018
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!