O nás

Sdružení Ambra jsme založili v roce 2002 na podnět několika rodičů dětí se zdravotním postižením, kteří měli zájem o hiporehabilitaci. Navázali jsme na své bohaté zkušenosti z devadesátých let a zahájili pro desítky dětí cestu za zdravím na hřbetě koní. 

 Naším hlavním posláním je zlepšování kvality života zdravotně postižených osob prostřednictvím hiporehabilitace a provozování sportovních a rekreačních (para) jezdeckých aktivit. Zní to knižně, ale realita je zemitá, odehrává se pod širým nebem, v nádherné i drsné přírodě Vysočiny poblíž tajemné Dědkovské hory. Hiporehabilitaci poskytujeme celoročně, i když zimní počasí (i potřeba koní si odpočinout) si obvykle vynutí přestávku. Máme k dispozici 12 koní různých typů a velikostí a zkušený i stabilní hiporehabilitační tým. 

Naše činnosti
-  HIPOREHABILITACE (forma hiporehabilitace  v sociální a pedagogické práci - HPSP)
- výcvik koní pro hiporehabilitaci a sport
- ZÁVODNÍ JEZDECKÁ VYTRVALOST 
-závodní PARAVOLTIŽ
- POŘÁDÁNÍ JEZDECKÝCH AKCÍ s důrazem na integraci osob s postižením

- PARAVOZATAJSTVÍ
- rekreační jezdecká turistika 

Naše motto: Terapie, která baví!


Sdružení AMBRA je registrovaným střediskem České hiporehabilitační společnosti (ČHS)

a členem České jezdecké federace (ČJF). 

Náš tým - koně

GAMBLER - americký klusák nar. 1995
GAMBLER - americký klusák nar. 1995

Náš hlavní kůň pro hiporehabilitaci, pro práci ze země a na jízdárně sveze i začínající jezdce. Má za sebou kariéru v klusáckých dostizích, účastník klusáckého Derby, dále vytrvalostní kariéru s Michaelou Burdovou (výkonnost T -2x80, 3.místo na MČR 2005). Má prostorný a energický krok, užší hřbet a vzhledem k vytrvalostní kariéře dokáže pracovat s dětmi za jeden den déle, než ostatní koně. Inteligentní, má rád lidi a přečistotný - což je někdy problém, protože kobližky patří zásadně na kraj cesty nebo u zábradlí kolbiště.  Ve svém věku se stále těší dobrému zdraví a jeho energie je nevyčerpatelná.

ARGIE - český tpelokrevník, nar. 1999
ARGIE - český tpelokrevník, nar. 1999

148 cm vysoký Argie je bílý (léta praxe ukázala, že bílá je prostě magnet) a nesmírně empatický a trpělivý koník, který se pro práci s dětmi asi narodil ( v roce 1999). Občas ho trochu zlobí záda, proto má váhové omezení. Úžasný je při práci ze země, proto se hodně využívá pro práci ze země u klientů, kteří na hřbet koně z různých důvodů už nemohou. Nevýhody - udržet ho čistě bílého je někdy nemožné.

PATRON - slezský norik, nar. 2011
PATRON - slezský norik, nar. 2011

Pořízen pro účely paravoltiže. Narozen 2011. V roce 2018 složil lonžovací zkoušku a startoval úspěšně na dvou závodech. Kromě paravoltiže je to šikovný kůň na jízdárně i do terénu. K jeho plnému využití už chybí jen lehká zápřež.

ČIPERKA - pony, nar. 2000
ČIPERKA - pony, nar. 2000

Čiperka  se šikovným dítětem odjede vyjížďku s velkými koňmi (vhodná na houbaření), povozí děti v sedle i s madly, dá se na ní cvičit s malými dětmi voltiž a osvědčila se v zápřeži - paravozatajství je u nás oblíbenou aktivitou, když přijedou stacionáře. 

Chodí do výběhu i s 9 metrákovým Patronem, který si k této dámě ve středním věku nic nedovolí, jinak si dotyčná nebere servítky. Čiperka je bezva parťák do nepohody. Nevýhody - ach ta nadváha... a letní ekzém, se kterým už jsme se naučili zacházet, aby byla v pořádku.

LUCKY
LUCKY

Před 6 lety přišel jako malý, vykulený roček. Výchovou pověřen Robin. Spolu dosáhli ve vytrvalosti úrovně 80 km a chystají se příští rok na mezinárodní závody. Lucky je charakterní, s velkou důvěrou ke svému člověku, s měkkými chody a silným hřbetem. Pomalu se zapojuje také do hiporehabilitace, ale jeho čas v této oblasti ještě přijde, spíš je v roli připravené zálohy - a zatím trénuje na vytrvalostní závody. 

Haša - shagya arab, nar. 2014
Haša - shagya arab, nar. 2014

Haša je klisna plemene shagya arab a měla by být budoucí posilou endurance týmu Ambry a pro aktivity s využitím koní tam, kde se uplatní charakterní, velmi senzitivní a vnímavý kůň, který dokáže bleskurychle nastavit zrcadlo jeho chování i myšlenek. 

Doltér, český teplokrevník, nar. 1992
Doltér, český teplokrevník, nar. 1992

Update: Odešel 10.prosince 2019 na věčné pastviny... 

Dnes je u nás Doltér v "poloaktivním" důchodu, ale má své uplatnění v práci ze země na kolbišti, jako kontaktní kůň i jako "učební materiál", jak a proč se starat o vysloužilé koně. Kdysi měl být parkurových koněm, ale to mu moc nešlo. Pak náhodně vyzkoušel vytrvalost, a s Danem Burdou vyhráli Mistrovství ČR vytrvalosti juniorů v roce 2000. Později se osvědčil jako učitel i kůň na hiporehabilitaci dospělých. 

Dinno, český teplokrevník, nar. 1994

Dinno se u nás narodil a jeho původ směřoval ke skákání. Dosáhl s Danem výkonnosti st. ST, v tréninku skočil 1:80m, v soutěžích mini-maxi 175 cm. Dnes si užívá zaslouženého důchodu a je velmi vděčný za jakoukoliv péči, čištění pletení copánků - asi mu to připomíná časy stájové hvězdy. Jeho hlavní úloha je tedy jasná - kontaktní kůň (a osobní kůň nebeského pošťáka v Černé při každoročním rozsvěcování vánočního stromku).

Sethi - nar. 1994, podílový arab
Sethi - nar. 1994, podílový arab

Sethi je "dítě lásky" - před 20 lety naše temperamentní Corinna přeskočila plot do výběhu, kde se pásl arabský plnokrevník El Hosam. Nebyli jsme tehdy moc nadšení, protože skoková kariéra klisny s konečně slibně rozeběhla... a do toho neplánované hříbě? Sethi se však stal nerozlučným Danovým parťákem a zažili spolu stovky kilometrů na vytrvalostních tratích i některé adrenalinové chvíle. Krasavec Sethi totiž nezůstal nic dlužen temperamentu matky i otce, je nesmírně inteligentní, snadno vzrušivý (mírně řečeno), vytrvalý, na druhou stranu velmi hodný - pokud umíte zacházet s jeho svobodomyslnou povahou:) Je to však kůň jednoho pána a tak už to zůstane. 

Lancelot - český teplokrevník nar. 2008
Lancelot - český teplokrevník nar. 2008

Temperamentní krasavec pro energickou jízdu...

Beatrice - český teplokrevník, nar. 2002
Beatrice - český teplokrevník, nar. 2002

Beatrice alias Beata je nesmírně charakterní klisna, která má za sebou parkurovou kariéru, ale pro potíže s dýcháním ji musela ukončit. U Hanky Išové v Rožné se jí však problémy upravily a může sloužit dětem a vozit je do krásných terénů - té pravé Vysočiny:)

Lenka - kříženka hucula, nar. cca 1994
Lenka - kříženka hucula, nar. cca 1994

Zkušená vozitelka dětí, úžasně trpělivá jako kontaktní kůň - stejně jako Beatrix je ustájená v Rožné u Hanky Išové a poskytuje možnost hiporehabilitace dětem, které to mají do Černé daleko a uvítají změnu prostředí. 

Náš tým - lidé


HIPOREHABILITACE (v pedagogické a sociální praxi) 

Michaela Burdová (instruktor AVK) a 
Hana Išová (všeobecná sestra, kurs hipoterapie IVZP Brno 1998, kurz využití koni v psychoterapii 2016)

Jaroslava Kubátová (instruktor AVK, Jihlava)
Ctibor Iš, Robin Burda - vodiči

PARAVOLTIŽ

Michaela Burdová (lonžér, instruktor jezdectví)
Daniel Burda (lonžér)

Robin Burda (lonžér)
Magda Jelínková (trenér)
Lenka Rychtecká (asistent trenér, vedoucí ekipy)

Lenka Minaříková - asistent trenér

VYTRVALOST - Endurance Team Ambra

Daniel Burda (jezdec, instruktor ČJF, S - 80 km)

Robin Burda (jezdec - CEI*90 km)
Michaela Burdová (jezdec, instruktor, 2x80 km)
Eliška Rychtecká (příprava na soutěž dětí ve vytrvalosti)

Eliška Mahdalová - jezdec

Lenka Rychtecká jun. (příprava)
Ctibor Iš (profesionální  wrangler)


Míša
Míša

Michaela Burdová ...
... předsedkyně Sdružení Ambra. Zajišťuje kromě administrativní agendy péči o koně a jejich přípravu, přímou práci s klienty a celý provoz.

Kvalifikace pro práci s koňmi a hiporehabilitaci:

 • Instruktor aktivit s využitím koní (ČHS)
 • Pracovník v sociálních službách
 • Instruktor jezdectví (ČJF)
 • VŠZ Praha - zootechnika

Další absolvované kurzy:

 • Hipoterapie (Piafa Vyškov)
 • Ergoterapie (Oblastní charita Žďár nad Sázavou)
 • Canisterapie (Piafa Vyškov)
 • Hiporehabilitace podle Charlese Fletchera
 • Kurz managementu neziskových organizací (Kraj Vysočina)
 • Praxe v hiporehabilitaci: 26 let
Hanka
Hanka

Hana Išová 
hipoterapeut

Kvalifikace:

 • všeobecná sestra
 • absolventka kurzu hipoterapie u IVPZ Brno 1998
 • ARIP (SIP) sestra pro intenzivní péči (Ošetřovatelská péče v anesteziologii, resuscitaci a intenzivní péči)
 • kurz bazální stimulace
 • Kurz Ošetřovatelské péče v psychiatrii s využitím koní (PN Havlíčkův Brod)
 • Praxe v hiporehabilitaci: 20 let
 • Má v Rožné ustájené dvě klisny plemene hucul (Lenka) a český teplokrevník (Beatrix) připravené na hiporehabilitaci - dojíždějí sem  někteří klienti Sdružení AMBRA, kteří to mají do Černé daleko

Ctibor
Ctibor

Ctibor Iš 

 • zdravotnický pracovník 
 • proškolen jako vodič a asistent HR
 • praxe v HR 7 let 
 • zkušený wrangler v jezdecké vytrvalosti
Dan
Dan

Daniel Burda 

 • instruktor jezdectví
 • praxe v hiporehabilitaci - 16 let
 • v současné době zajišťuje především logistiku kolem koní - dopravu krmení, koní na akce
 • nadále aktivně sportuje, nyní více ve vytrvalosti než ve skocích

Zaměstnání a podnikání:
Český rozhlas - zpravodajská sekce

Nakladatelství ARCARO s.r.o. a e-shop www.konskeknihy,cz

Petr
Petr

Petr Burda
... od parašutismu a létání se před třiceti lety upsal koním, kterým obětoval leccos a činí tak nadále. Je člověkem v zákulisí, který drží všechno pohromadě - i když se zdají být překážky příliš vysoké...  a hlavně díky němu je tu Ambra už 16 let.

Robin
Robin

Robin Burda ...
... se mezi koňmi pohybuje od narození a také se od dětství zapojoval do aktivit se zdravotně postiženými dětmi. Jezdeckou licenci získal ve 12 letech a nasbíral první zkušenosti i vítězství na parkurových závodech, později i ve vytrvalosti. V současné době se věnuje tréninku Luckyho do vytrvalostních závodů, ale také pro specializační zkoušky v hiporehabilitaci. 

 • praxe v HR 6 let
 • proškolen jako vodič koně a asistent v HR
 • kurz přirozené komunikace u Jitky Bednářové-Smíškové
Leňa
Leňa

Lenka k nám přišla poprvé asi v deseti letech s přírodovědným kroužkem, svezla se na koni a tak nějak už u koní zůstala. Závodí úspěšně  v paravoltiži, rekreačně jezdí na vyjížďky a v plánu je zapojení do vytrvalosti. Dnes je také důležitou  členkou hiporehabilitačního týmu a její láskou je především Patron, i když neošidí žádného koně. 

Lenka Rychtecká st.
Lenka Rychtecká st.

Dokáže si získat děti i koně, zařídit i nemožné:))

Postupně se stala významnou částí organizačního týmu při pořádání akcí (stejně jako její manžel, který i při velké vytíženosti v podnikání zajistí výrobu nástupní rampy, skříně do sedlovny, opravu stájí, dopravu věcí na závody...). 

Vždycky dorazí ke koním v závěsu za nedočkavými dcerkami, obvykle donese nějakou dobrotu pro lidi i pro koně a dobrou náladu.

Sdružení AMBRA, z.s.
Všechna práva vyhrazena 2018
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!