PRO UCHAZEČE

Hodně lidí, studentů, rodičů a obecně zájemců o hiporehabilitaci se mě ptá, co a jak a kde atd. , jak začít "hipošku" provozovat. Je tu tedy takový stručný rozcestník. Základním zdrojem informací a garantem hiporehabilitace v ČR je Česká hiporehabilitační společnost. Následující rady jsou jen pro základní orientaci, nejlepší je domluvit si v nějakém středisku informační schůzku.

Chci pracovat v hiporehabilitaci jako zaměstnanec.

• střediska dnes požadují odpovídající vzdělání a specializační kurz
  • kontaktujte střediska registrovaná u České hiporehabilitační společnosti (ČHS)
  • připravte se na málo peněz, fyzicky a psychicky náročnou práci - a nejistou budoucnost
  • musí vás to bavit (a v tom je ta práce opravdu prima), měli byste být více obětaví a loyální než v jiných profesích
  • pro práci vodiče koní a asistenta hiporehabilitace je nutná velká zkušenost u koní, naprostá spolehlivost, je vhodné, když se zapojíte dlouhodobě, abyste byli s hiporehabilitačními koňmi sžití a získali vůči těm, které vodíte, empatii.

Mám postižené dítě, sháním hiporehabilitaci.

• hledejte mezi středisky registrovanými u ČHS
  • bohužel musíte počítat s tím, že bývají přetížená a nemusí se na vás hned dostat řada

Chci založit středisko hiporehabilitace.

• založte právnickou osobu - nejlépe spolek
  • zajistěte si zázemí pro klienty a pro provoz
  • postavte kvalifikovaný tým - koně (vhodné je mít koně se specializačními zkouškami), cvičitele jezdectví a kvalifikovaného terapeuta (instruktora AVK, fyzioterapeuta se specializačním kurzem...), event. zkušené vodiče koní (kteří umí svého koně číst...)
  • konkurence se nebojte - poptávka klientů a uživatelů je vysoká, ale nároky na pracovní tým z toho na druhou stranu nemohou udělat "masovou" záležitost, slovo lukrativní tedy není na místě:)
  • budete mít hezkou práci, na kterou je nutné neustále shánět peníze od sponozrů nebo z dotací, případně do tohoto podniku vkládat své prostředky vydělané jinde.
  • dobrý účetní a schopný fundraiser jsou ti, kteří vás udrží nad vodou
  • musí vás to bavit - prostě musí, jinak u toho nevydržíte

Kde získám kvalifikaci na provozování hiporehabilitace?

Nejprve potřebujete mít vzdělání:

• buď v oboru fyzioterapie (pro hipoterapii) nebo v oboru pedagogiky, sociálním, psychiatrickém nebo psychologickém (pro AVK = aktivity s využitím koní, psychoterapii pomocí koní)
  • pro AVK stačí mít z oboru sociálního kurz pracovníka v sociálních službách
  • zkušenosti s koňmi - i když na praxích v rámci specializačních kurzů se leccos naučíte, je velkou výhodou vlastní zkušenost s koňmi
  • k tomu všemu potřebujete specializační kurz:

Specializační kurzy (ČHS):

• hipoterapie
  • instruktor aktivit s využitím koní
  • kurz psychoterapie pomocí koní
...a pusťte se do toho:))