PARAVOLTIŽ

Paravoltiž je gymnastické cvičení na neosedlaném koni s madly vedeném na kruhu lonžérem v kroku (ve voltiži kůň cválá). Cvičení i jeho hodnocení je přizpůsobeno různému typu postižení, podle kterého jsou paravoltižéři zařazeni do kategorií (lehký, těžký, mentální handicap - LPT, LPP TP1, TP2, MP1, MP2, ZO).
Vedle významného rehabilitačního efektu pro cvičence jde o sport, který má svá pravidla, závody a šampionáty. Vyžaduje fyzickou zdatnost a preciznost pohybů, spolupráci v týmu, ukázněnost, cílevědomost. Přináší vedle fyzického benefitu také výrazný psychologicko-sociální efekt. Někam patřit, mít se svými vrstevníky společný zájem, být uznáván. Přestože předpona para navozuje představu sotva náznaků základních cviků, na soutěžích lze vidět výkony, ke kterým by se leckteré dítě bez jakéhokoliv handicapu ani nepřiblížilo. Ve spojení s hudbou a elegancí koně je to pro cvičence i diváky velmi estetický prožitek, což je často pro handicapovaného jedince situace, kterou v běžném životě nezažijí.


Jak začít cvičit paravoltiž?

Klidně hned! Přestože naši cvičenci vzešli z řad klientů hiporehabilitace, dá se v mnoha případech rovnou začít s tréninkem - především se to týká dětí s mentálním handicapem (ADHD, ADD, DS, PAS...).  Šanci získat první zkušenosti se závody dostanou také malé děti bez handicapu - jen jsou "handicapovány" věkem (do 7 let). Zpočátku závodí na tzv.barelu (trenažer).Později mohou přestoupit do voltiže nebo jezdeckého výcviku, kde se jim bude velmi hodit získaná rovnováha, jistota a pružnost na hřbetě koně.  Zaujala vás paravoltiž? Domluvte si nezávazně účast na tréninku a uvidíte, zda vás nebo vaše dítě tento sport osloví. 

Výhody paravoltiže: 

- síla, pružnost, obratnost¨

- odvaha

- sociální vazby

- motivace - oficiální závody, Mistrovství ČR


Nevýhody:

- než cvičenec získá jistotu a preciznost, může to dvě - tři sezóny trvat (ale to nesnižuje zážitky ze závodů, kde bývá skvělá atmosféra i ceny pro každého)

- cvičení na koni je třešnička na dortu - cvičí se hodně na zemi, na trenažeru a nejen u nás, ale pravidelně i doma, pilují se ( a ukládají do paměti) sestavy

- u zdatnějších cvičenců vyžadujeme v rámci jejich možností součinnost při péči o koně - tedy pravidelnou docházku do stáje.


  • Cvičenci Sdružení AMBRA už mají za sebou řadu pěkných úspěchů a dvě medaile na MČR.
  • Více najdete v pravidlech paravoltiže ČJF (České jezdecké federace) : ZDE
  • Zúčastnit se závodů mohou jen členové, kteří jsou prostřednictvím Sdružení AMBRA registrovaní v České jezdecké federaci (přihlášky a registrace stojí 200,- Kč na rok)
  • Paravoltižní trénink probíhá v rámci hiporehabilitace (jeden trénink-1 cvičební jednotka hiporehabilitace).
  • Trénink probíhá v současné době obvykle v pátek od 15 do 17:00 - během listopadu a prosince dle dohody, od ledna pravidelně. 




Sdružení AMBRA, z.s.
Všechna práva vyhrazena 2018
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!